Головна Новини «Дубнотех»:історія підприємства

«Дубнотех»:історія підприємства

Опубліковано 31.01.2021 / 16:58

Артефакти 100-річної давнини

Ці ошатні будівлі  і доглянута територія довкола  у мікрорайоні Базарчика у нашому місті привертає увагу багатьох. Саме тут, по вулиці Сурмичі, 93, розташоване товариство з обмеженою відповідальністю «Дубнотех».  Але  мало хто з дубенчан знає про цікаву і майже сторічну історію приміщень одного з лідерів у  виробництві технологічного обладнання для вітчизняної молочної та харчової промисловості. Зокрема, споруда, яка нині слугує офісом, пам’ятає Дубно періоду панування Польщі на західноукраїнських землях, у роки другої світової війни, післявоєнної відбудови та радянської доби…Змінювались господарі та організації, які залишали по собі якусь згадку, наче історичне тавро.

Про першого власника  будівлі говорить артефакт, знайдений на горищі під час заміни покрівлі на початку 2000-х років – аншлаг, оригінал якого зберігається як реліквія у компанії «Дубнотех»(див. фото).

Аншлаг  будівлі у 20-30 роках ХХ ст.

Земельна ділянка, площею 0,34 га була забудована у 1925 році. Єврей  Mejer Brojd, який оселився тут разом зі своєю сім’єю, започаткував власну справу, займаючись вичинкою шкір великої рогатої худоби. Окрім цього,його брички, запряжені кіньми, слугували єдиним транспортним сполученням між залізничним вокзалом та містом. Підтвердженням цього стала бірка «Dubno 376».яка кріпилась на екіпажах пана Бройда (див. фото) і була знайдена під час проведення земляних робіт на території.

Бірка, яка чіплялась до екіпажу Меєра Бройда

 Фото підбитого танку як автограф війни

25 червня 1941 року німецькі війська зайняли Дубно. Про жорстокі бої  за участю  великої кількості живої сили та бойової техніки у передмісті і, зокрема, в районі Сурмич, свідчить фото, зроблене у червні 1941 року. На знімку, опублікованому у групі «Дубенський форт-застава» у Facebook, бачимо підбитий радянський танк, який завмер якраз навпроти  будівель, де розташоване сучасне підприємство «Дубнотех». Помітно,як з того місця,  де зараз знаходиться прохідна підприємства, парою коней виїжджає хтось із місцевих мешканців. Фото, очевидно, зроблено кимось із німецьких хронікерів, які зафіксували знешкоджений Т-34 на узбіччі передмістя.

Дубно, червень 1941 р. Архівні фото

Під час війни у кімнаті, де зараз  знаходиться бухгалтерія підприємства «Дубнотех», у дитячі роки проживав колишній керівник Дубенського району електромереж Степан  Синиця із сім’єю. Він згадував, що у сусідній кімнаті у цьому ж приміщенні мешкав німецький полковник, який займався тиловим забезпеченням військових частин, що дислокувались у Дубно. Також тут розміщувався невеличкий магазин.

Зі спогадів   Степана Синиці також відомо, що у приміщенні, де до війни  Mejer Brojd вичиняв шкіри, німці зберігали снаряди до мінометів, а вся територія, вимощена базальтовим каменем, була заставлена цим видом зброї.

Сліди війни на Сурмичах залишались аж до початку 2000-х років. Покрівля головного будинку з оцинкованої бляхи, яка простояла з 20-х років минулого століття, у багатьох місцях була продірявлена кулями, уламками снарядів та мін. Страшні автографи війни залишились  у пам’яті і на фото з архівів.

Нова доба – нові господарі

У повоєнний  період на території діючого підприємства ТОВ «Дубнотех» здійснювали свою господарську діяльність:

  • 1946-1959 р.р. – паливний склад;
  • 1960-і – 1970-і роки – Дубенський лісгосп (керівник – Гнат Артющенко);
  • 1980-і роки – БМЕУ ДАІ (керівник – Григорій Пастухов);
  • 1987 – 1999 р.р. – ШБУ-26 (керівники – Петро Турчик та Віктор Зінкевич).

У повоєнні роки на цій території розташовувався паливний склад, а у 60-70-х  роках минулого століття у  будівлях базувався Дубенський лісгосп. Його керівником призначили  Гната Артющенка. У 1961 році він разом із сім’єю переїхав у Дубно. Старша донька Гната Максимовича Людмила Корнійчук  пригадує , як у 1963 році вона разом із батьками в’їхала у будинок на Сурмичах. Розташувались у невеликій двокімнатній квартирі з кухнею та кладовою. Жили тут дружно протягом кількох років, не відчуваючи тісноти (в сім’ї було троє дітей), допоки лісгосп не збудував двоповерховий житловий будинок для свої працівників.

З 1987 року  і майже до кінця 90-х років  за цією адресою на Сурмичах знаходилось  шляхово-будівельне управління №26, керівником якого довгий час  був  Петро Турчик, а згодом – Віктор Зінкевич.

Невдовзі шляховики переїхали на нову базу у район львівського перехрестя, а старі будівлі були викуплені підприємством «Дубнотех». За десятки років приміщення  зносИлись(див. фото), і новому власнику довелось вкласти чимало коштів та зусиль, щоб надати їм сучасного привабливого вигляду.

Такий стан мали будівлі за адресою вул.Сурмичі,93 до 2000 року

З 20 травня 2000 року за адресою вулиця, Сурмичі,93 у Дубні займається виробничою діяльністю Товариство з обмеженою відповідальністю «Дубнотех». За цей час невпізнанно змінились офіс, виробничі приміщення, територія підприємства. Затишок і комфорт в офісному приміщенні, високоефективне технологічне обладнання, чистота та охайність на кожному робочому місці у виробничому цеху створили усі умови для якісної та продуктивної праці колективу. Колективу, який береже свою славну історію.

Підприємство “Дубнотех”, січень 2021 року